Melyik felületvédelmet válasszuk? (festés, színterezés,vagy tűzi horganyozás)
1.) Festés:
- Előny: olcsó egyszerű technológia, könnyen megújítható, sokféle szín és minőség variáció
- Hátrány: gyakori korrózió, sérülékeny, érzékeny napsütésre,koszra
- Élettartam: 2 – 5 év könnyen megújítható
2.) Színterezés: (elektrosztatikusan festékport visznek a szerkezetre, majd 200 C° fokon ráégetik)
- Előny: tartós esztétikus felület
- Hátrány: helyszínen nem megújítható felületvédelem, csomópontokat, toldásokat bontható kötéssekkel kell kialakítani helyszínen hegesztés, felület javítás nem lehetséges, a felületkezelés önmagába nem drága, de a szükséges szerkezeti előkészítés (csomópontok, dupla szerelés stb.) miatt költséges eljárás.
- Élettartam: beltéren Uv sugárzás mentes helyen 10 év felett, kültéren horganyozás nélkül nem ajánljuk, horganyozással korrózióra nem érzékeny
3.) Tűzi horganyozás: (500 C° fokos olvasztott horganyba mártják a szerkezetet)
- Előny: nagyon tartós felületvédelem, üreges szerkezeteknél kívül és belül is véd
- Hátrány: üreges szerkezeteknél technológiai furatokat kell képezni, kb. 500 C° hőhatás miatt előfordulhatnak szerkezeti deformációk, gyakoriak a horgany felfolyások, szemcsésedések a felületen,ezek utómunkálatokat igényelnek
- Élettartam: 10-40 év, esztétikusabb szerkezeteknél esetleg festeni vagy színterezni szükséges
És, hogy én melyiket ajánlom?!
Vegyük figyelembe mindenképpen azt, hogy beltéri vagy kültéri szerkezetről van szó. Eső,pára éri-e?
Személy szerint kovácsoltvas kerítéseknél,korlátoknál én mindenkinek a horganyzást és színterezést szoktam ajánlani. Igaz, hogy ez egy plussz költség az elkészítéskor, viszont sok bosszútól megfogja kímélni élete során! Nem beszélve arról, hogy 3-4 festés árából kijön. Nincs olyan festő aki úgy letudná festeni ,hogy a díszek stb.(pántolások) mögé bemennyen úgy a festék, hogy az ne rozsdásodjon. Szemrebbenés nélül kimerem jelenteni, hogy kb 5 eső és a díszek közül fojni fog a rozsdás víz. A horgany viszont a legkisebb réseket is kitölti ,ráadásul az üreges anyagoknál (zártszelvény) a belseje is védett lesz így úgymond "örök élet meg 1 nap".
Vannak akik megfogadják, vannak akik nem, mindenkinek szabad a döntése. Ez csak egy Jó tanács!
Utólagossan megjegyzem, hogy a későbbiekben is lehetséges a horganyoztatás, viszont előtte homokszórózást igényel a festék eltávolítása végett és a zártszelvény szerkezeteknél a horganykifolyás végett technológiai furatokat kell készíteni, ami plussz költség!!